Godziny pracy biblioteki

wtorek 9.50- 10.35

środa 8.55 – 9.40

Wydarzenia cykliczne

„Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”:

głośne czytanie,

wystawy prac plastycznych uczniów,

spotkania z zaproszonymi gośćmi, np. pisarzami.

Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych PROGRAM dla SP w Częstocicach

1. Wystawa plakatów promujących czytelnictwo
pt. „CZYTANIE w REKLAMIE” przygotowanych
przez uczniów klas IV-VI.
2. Lekcje biblioteczne w klasach I-III, IV-VIII.
3. Szkolna akcja czytelnicza: „Jestem tym, co czytam”
z udziałem wychowawców poszczególnych klas.
4. Dni tematyczne w bibliotece szkolnej: poniedziałek – dzień poezji, wtorek – dzień przygody, środa – dzień bajek.
5. Głośne czytanie literatury dziecięcej w przedszkolu „Słoneczny Uśmiech” .
6. Konkurs w klasach I-III „Błyskotliwy czytelnik” (rozwiązywanie zagadki tygodnia).
7. Konkurs literacki w klasach IV-VIII na rymowany wiersz o tematyce czytelniczej.
8. Dzień Postaci z Bajek – konkurs na najlepsze przebranie dla uczniów klas I-IV (20 października).
9. Lekcje biblioteczne prowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim (3 października).
10. Inauguracja konkursu Czytelnik roku 2023/2024
dla uczniów klas I-VIII. Rozstrzygnięcie konkursu – czerwiec 2023.

Międzyszkolny Konkurs Literacko–Plastyczny „Wiosenna Książkomania”

Konkurs „Czytelnik Roku”

„Internetowy Teatr TVP dla Szkół”w szkole i przedszkolu

Zadania biblioteki

przyjmowanie i katalogowanie książek,

udostępnianie uczniom podręczników szkolnych i zeszytów ćwiczeń,

wypożyczanie książek ze zbiorów bibliotecznych,

dzielenie się wiedzą i materiałami metodycznymi z nauczycielami,

prowadzenie lekcji bibliotecznych z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej,

kształtowanie umiejętności uczniów w samodzielnym wyszukiwaniu informacji,

rozwijanie kultury czytelniczej przez doradztwo w wyborze książek.

Opiekun biblioteki szkolnej

mgr Justyna Harabin

REGULAMIN BIBLIOTEKI

1. Bibliotekę szkoły podstawowej tworzą zasoby biblioteczne przekazane Stowarzyszeniu
    na rzecz Szkoły w Częstocicach przez PSP nr 8 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  2. Z biblioteki szkolnej mogą bezpłatnie korzystać uczniowie szkoły podstawowej, przedszkola, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz w uzasadnionych przypadkach rodzice
    i mieszkańcy dzielnicy Częstocice (po uzgodnieniu z opiekunem biblioteki).
  3. Wyznaczone godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do zbiorów bibliotecznych podczas zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu oraz zawsze na życzenie osoby zainteresowanej po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem w ramach godzin jego pracy.
  4. Biblioteka szkolna udostępnia księgozbiór, prowadzi działalność informacyjną oraz edukację czytelniczą i medialną.
  5. Biblioteka dysponuje czytelnią, która jest miejscem samodzielnego poszukiwania żądanych informacji z wykorzystaniem źródeł pisanych oraz technologii informacyjnej.
  6. Zadaniem biblioteki jest rozwijanie zainteresowań uczniów, poszerzanie wiedzy o kulturze oraz wzbogacenie procesu dydaktycznego poprzez organizację konkursów i akcji czytelniczych.
  7. Biblioteka szkolna współpracuje z Publiczną Miejską Biblioteką w Ostrowcu Św.
  8. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
  9. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki lub czasopisma na czas czterech tygodni.
    W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
  10. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
  11. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki, lub innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną – wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
  12. Wszystkie wypożyczone materiały (książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed zakończeniem roku szkolnego (w terminie wyznaczonym przez opiekuna biblioteki).
  13. Uczniowie i pracownicy szkoły, którzy z niej odchodzą, zobowiązani są do rozliczenia się
    z biblioteką w terminie wskazanym przez opiekuna biblioteki.
  14. Opiekun biblioteki może wnioskować do Dyrektora szkoły o nagrody rzeczowe
    na zakończenie roku szkolnego dla uczniów wyróżniających się ilością przeczytanych książek i stwierdzoną przez nauczyciela znajomością ich treści.
  15. Biblioteka gromadzi i ewidencjonuje podręczniki szkolne, materiały edukacyjne
    i ćwiczeniowe. Każdy uczeń jest zobowiązany do potwierdzenia własnoręcznym podpisem otrzymanego zestawu podręczników oraz jego zwrotu po zakończeniu zajęć szkolnych. Za zgubione lub zniszczone książki pełną odpowiedzialność ponosi uczeń, zwracając ich koszt.